Zelena energija i staklena bašta – šta je sad pa to?

Delta planet Niš 29.09.2023. 16-22h


Naša priča počinje u Zelengradu, u kojem žive veseli mališani Vanja i Anja koji vole nauku, prirodu i umetnost. Jednog sunčanog dana, istražili su čaroban svet fotonaponskih panela i efekta staklene bašte. U ovoj avanturi prva stanica bila je radionica u kojoj su upoznali sunčane superheroje - fotonaponske panele koji su pretvarali sunčevu svetlost u električnu energiju. Naredna stanica bila je čarobna staklena bašta u kojoj su biljke rasle i cvetale tokom cele godine, bez obzira na spoljne vremenske uslove. Kraljica bašte im je objasnila da staklena bašta koristi poseban efekat koji zadržava toplotu svetlosti unutar bašte. Takođe, upozorila ih je da planeti preti opasna promena klime, ako ne počne da se koristi zelena energija. Zadivljeni ali i zabrinuti Vanja i Anja su u Zelengradu sa svojim drugarima pokrenuli projekat - pravljenje solarnih kuća, automobila i solarnih igračaka, kako bi sačuvali planetu. Koristili su male fotonaponske panele kako bi osvetlili svoje kuće i pokretali automobile, brodiće i robote.

Interaktivnom maketom ,,Zelengrad” sa solarnim kućama, automobilima i robotima upoznajmo posetioce sa obnovljivim izvorima energije i očuvanjem životne okoline. Termalnom kamerom ćemo snimati maketu, led i obične sijalice, kao i same posetioce kako bi svet videli kroz toplotno zračenje. Posetioci će se upoznati sa štetnim uticajem klasičnih izvora energije i efektom staklene bašte kao pokretačima ubrzanih klimatskih promena.

AUTORI: dr Saša Gocić, dr Suzana Stamenković, dr Nenad Milojević, dr Lana Pantić, dr Milan Milošević, dr Jelena Delibašić, Dragan Radivojević, Žarko Cvetanović, Stefan Đorđević i Marko Krstić, Prirodno-matematički fakultet u Nišu, Departman za fiziku

Saradnici

Milan Milošević
Nenad Milojević
Saša Gocić
Žarko Cvetanović
Suzana Stamenković
Lana Pantić Ranđelović
Jelena Delibašić
Stefan Đorđević
Marko Krstić