Kao jedna od osnovnih životnih namirnica, pirinač je tokom vekova nahranio mnogo više ljudi nego ijedna druga namirnica poznata čoveku!
Osim belog pirinča koji je kod nas najzastupljeniji, postoji i crveni, braon i crni pirinač. Crni pirinač zovu i zabranjenim pirinčem ali to ne bi trebalo da vas spreči da ga jedete. Ovaj pirinač ima istoriju koja seže do drevne Kine, gde su samo kineski carevi i članovi carske porodice imali pravo da ga jedu, pošto je bio redak, ukusan i hranljiv. Tako je postao „zabranjen“ za široke narodne mase.
Pirinač se smatra najuravnoteženijom namirnicom jer ima najpovoljniji odnos belančevina, ugljenih hidrata, masti, vitamina, minerala i biljnih vlakana.
Gluten je protein koji se nalazi u pšenici i srodnim žitaricama (raž i ječam) čije ime potiče od latinske reči gluten što znači lepak. Pirinač ne sadrži gluten, zbog čega je posebno značajan u ishrani osoba koje boluju od celijaklije (glutenska intolerancija). Iako je kukuruz najrasprostranjenija žitarica širom sveta, ona se najčešće koristi u ishrani životinja. Nasuprot tome, pirinač je skoro u potpunosti namenjen ishrani čoveka. On se uzgaja na svim naseljenim kontinetima! Preko 90% proizvodnje pirinča, nalazi se u Aziji, gde postoji preko 200 miliona farmi pirinča manjih od 1 hektara.