Zagađenje i zaštita vazduha, Beograd 2020

Zagađenje vazduha je jedna od najozbiljnijih pretnji po zdravlje savremenog čoveka. Svakodnevno smo svedoci sve većeg stepena zagađenja u gradovima širom Srbije. Problemi koje sa sobom nosi zagađen vazduh su brojni, a ako želimo da zaštitimo vazduh i sopstveno zdravlje, pre svega moramo da razumemo kako ta zagađenja nastaju.

Muzej nauke i tehnike i Hemijski fakultet u Beogradu su pripremili seriju eksperimenata koji će nam pomoći da razumemo kako nastaju supstance koje zagađuju vazduh, šta uzrokuje efekte staklene baste i kisele kiše.

Važno je da znamo jer  vazduh postaje sve opasniji za udisanje!

Sublimacija joda

Vazduh je smeša gasova, a kada je zagađen, sadrži i supstance koje su štetne po nas. Većina čvrstih supstanci u prirodi zagrevanjem prelazi u…

Primena sublimacije

Sublimacija, odnosno prelazak čvrste supstance direktno u gasovitu uz zagrevanje, može se primeniti za razdvajanje komponenti iz smeše. Ako imamo smešu dve čvrste supstance,…

Ko brže isparava?

Kako je atmosfera smeša različitih gasova, vrlo je bitno znati kako se oni ponašaju – posebno ako želimo da pratimo koliko ima zagađujućih supstanci…

Gas koji obilno zagađuje

U vazduhu najviše ima azota, molekulske formule N2. To je inertan gas koji nam ne škodi. Ali, u blizini spalionica ili na lokacijama gde…

Gas kriv za globalno zagrevanje

Sagorevanjem organskih jedinjenja dobijaju se ugljen-dioksid (CO2) i voda (H2O). Povećanom potrošnjom fosilnih goriva oslobađamo mnogo više CO2 u atmosferu nego što priroda može…
Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email

Prijavite se na newsletter

Prijavite se na naš newsletter i ostanite u toku sa najnovijim događajima, nagradnim kvizovima i promocijama.