Kávé tudósnőkkel, Újvidék 2021
Dr. Mirjana Ćuk
Természettudományi Kar, Biológiai és Ökológiai Tanszék, Növénytani Tanszék
Mirjana Ćuk a biológiai tudományok doktora, adjunktus az újvidéki Természettudományi Kar Biológia és Ökológia Tanszékén. 10 éve dolgozik ebben az intézményben. Oktatói tevékenységet folytat a Növénytani Tanszéken, valamint rövid és hosszú távú tudományos kutatási projektekben botanika, ökológia, vegetációtanulmányok, ritka fajok és élőhelyek védelme terén.
Mirjana Ivan felesége, Nemanja és Uroš anyja. Mindig jobban szereti a természetet és a vidéket, mint a várost, családjával Kisačban, egy Újvidék melletti faluban él. Szabadidejét a kertben, kertjében vagy gyermekeivel kirándulásokon tölti. Mirjana a 2018-as L'Oreal UNESCO Nők a Tudományban díj nyertese.
Tudományos terület: Biológia és ökológia, vegetáció vizsgálata, ritka fajok és élőhelyek védelme.
Témák:
1. Ritka és veszélyeztetett fajok, élőhelyek védelme - veszélyeztető tényezők és konkrét megoldások;
2. Invazív és allergén növényfajok;
3. Gyógynövények.
Dr. Vesna Tumbas Šaponjac
Műszaki Kar, Újvidék, Alkalmazott és Mérnökkémia Tanszék
Prof. Dr. Vesna Tumbas Šaponjac, a Műszaki Kar egyetemi docense Szabadkán született. Alapfokú mester- és doktori tanulmányait az újvidéki Műszaki Kar gyógyszerészmérnök-alkalmazott kémia szakán végezte, ahol az alaptanulmányok elvégzése után kapott állást. Eddig a következő tantárgyak oktatásával és laboratóriumi gyakorlatok tartásával foglalkozott: Szerves kémia, Élelmiszerkémia, Adalékanyagok és aromák minőségellenőrzése, Antioxidánsok az élelmiszeriparban, Gyógyszer- és Kozmetikai ipar, Gyógyszeripari termékek műszeres elemzése, Élelmiszerelemzés, Szőlő és bor kémiája, Élelmiszer-eredetesség-ellenőrzés modern módszerei, Szabad gyökök kémiája. Ő nyerte a 2010-es "A Vajdaság AP legtöbbet idézett tudósainak díját", 2011-ben pedig a "Dr. Zoran Đinđić fiatal tudósért és kutatóért" díjat. Szeret utazni és állatokon segíteni. Egy életvidám kétéves kisfiú édesanyja.
Tudományos terület: Kémia.
Témák:
1. Funkcionális élelmiszerek;
2. Egészséges táplálkozás;
3. Antioxidánsok.
Dr. Marija Lesjak
Természettudományi Kar, Kémiai, Biokémiai és Környezetvédelmi Tanszék
Dr. Marija Lesjak az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karának docense. Kétszer doktorált. Első alkalommal az Újvidéki Egyetem Természettudományi és Matematikai Karán biokémia szakon (2011), másodszor pedig a University College Londonban, Nagy-Britanniában, molekuláris biológia szakon (2015). Dr. Lesjak tudományos munkája a növények és növényi vegyületek biológiai potenciáljának értékelésére irányul in vivo és in vitro rendszerekben, a gyógyszer-, kozmetikai és élelmiszeriparban való alkalmazásuk céljával. Szerbiában és külföldön végzett tudományos munkásságáért számos rangos díjat nyert: UCL Overseas Research Scholarship doktori tanulmányokhoz Nagy-Britanniában (2011-2014); dr. Willmar Schwabe-díj fiatal kutatóknak a gyógynövénykutatás területén (2011); A legjobb fiatal kutató díja az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karán (2015); Philip Morris által a Szerbiai Fejlesztési Vezetői Központtal együttműködésben odaítélt „Get Start for Science” ösztöndíj (2016); L'Oréal-UNESCO Nemzeti Ösztöndíj nőknek a tudományban (2016); „Dr. Zoran Đinđić” különdíj egy fiatal tudósnak és kutatónak a tudományhoz való átfogó hozzájárulásáért, amelyet az Újvidéki Egyetem ítélt oda (2018). Számos tudományos közlemény szerzője neves nemzetközi folyóiratokban. Tudományos eredményeinek nagyobb értelmét kívánta adni, 2018-ban innovatív vállalkozásba kezdett, és tudományos tényeken alapuló kereskedelmi termékek fejlesztésének szentelte magát. Ezek a termékek célja, hogy a tudomány és a természet erejét felhasználva segítsenek a különféle állapotokban és betegségekben szenvedőknek. Eddig két induló vállalkozást alapított, a HerbElixet és a FeJuice-t, amelyekkel számos rangos hazai és nemzetközi díjat nyert el a vállalkozásfejlesztési támogatás terén. .
Tudományos terület: A gyógynövények biokémiája.
Témák:
1. Tudomány és üzlet;
2. Milyen tulajdonságok díszítik a sikeres tudóst;
3. Milyenek valójában a gyógynövények.
Dr. Ana Tomas Petrović
Orvostudományi Kar Farmakológiai, Toxikológiai és Klinikai Farmakológiai Tanszék
Ana Tomas Petrović orvosdoktor, az Újvidéki Egyetem Orvostudományi Karának Farmakológiai, Toxikológiai és Klinikai Farmakológiai Tanszékének asszisztense. 2013-ban szerzett diplomát az Újvidéki Orvostudományi Karon.
Ugyanebben az évben beiratkozott doktori képzésre, és hamarosan megkapta az újvidéki Orvostudományi Kar legjobb doktoranduszának járó kitüntetést a tudományos kutatómunkában elért kivételes eredményekért. Új tudományos fókuszba került a gyógyszerek, elsősorban az antibiotikumok ésszerű használatának kutatása a felírók, más populációk szemszögéből, valamint ezen gyógyszercsoportok adagolási optimalizálásának módszerei.
a gyógyszerek szedésének terápiás hatásának maximalizálása, miközben csökkenti a rezisztencia lehetőségét. Folyamatosan fejlődik belföldön és külföldön egyaránt, intenzíven dolgozik a hallgatók természettudományos érdeklődésének fejlesztésén.
20 cikk szerzője és társszerzője az SCI listán szereplő folyóiratokban, öt közlemény más kategóriájú folyóiratban, egy fejezet egy tematikus gyűjteményben, és több mint tíz nemzetközi konferencián mutatta be kutatásait.
Ana a 2020-as L'Oréal UNESCO Women in Science díj nyertese
Tudományos terület: Orvostudomány, farmakológia.
Témák:
1. Új gyógyszerek felfedezésének folyamata;
2. Antibiotikumok és bakteriális rezisztencia;
3. Gyógyszerek szedése orvossal való konzultáció nélkül – előnyök és kockázatok.
Dr. Jovana Grahovac
Műszaki Kar Újvidék, Biotechnológiai és Gyógyszermérnöki Tanszék
Asst. Dr. Jovana Grahovac az újvidéki Műszaki Kar biotechnológiai docense. A legjobb fiatal kutatónak járó "Dr. Zoran Đinđić" díj és a L'Oréal-UNESCO nemzeti díj "A nőkért a tudományban" jelölte pályafutását, de a legbüszkébb diákjai sikereire. Legnagyobb szakmai vágya, hogy a Műszaki Karon működő biokémiai mérnökcsoport által kifejlesztett biofolyamat-megoldások életre keljenek a gazdaságban. Tagja egy interdiszciplináris csapatnak, amely a "MIKRObiológiai megoldások MACRO problémákra" workshop keretében a környezet védelmét és a profittermelést egyidejűleg bemutatja. Jelenleg a BioSolAfla projektet irányítja, melynek célja, hogy a kukoricavédő készítmények biotechnológiai előállításának fejlesztésén keresztül hozzájáruljon az élelmiszerbiztonsághoz. Lányának és két fiának a születése adta a legfontosabb szerepet. Szeret kísérletezni a konyhában, és filozófiai beszélgetéseket folytat feleségével és barátaival egy pohár jó bor mellett.
Tudományos terület: Technológiai tervezés. Biotechnológia.
Témák:
1. Hogyan lehet mikroorganizmusokat felhasználni hulladékból értékes termékek előállítására;
2. Hogyan lehet fenntarthatóvá tenni a gyártástechnológiát, és ezáltal hozzájárulni a kémiai készítmények mikroorganizmus alapú készítményekkel való helyettesítéséhez;
3. Bioüzemanyagok – hogyan állítják elő őket, és alkalmazásuk mennyiben járul hozzá valóban az üvegházhatások csökkentéséhez;
Dr. Mirjana Ljubojević
Mezőgazdasági Kar Kertészeti és Tájépítészeti Tanszék
Dr. Mirjana Ljubojević, szül Ikrašev, a biotechnikai tudományok doktora, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának a Kertészet és Tájépítészet szűkebb tudományterületének docense. Ugyanezen a karon 2012-ben védte meg doktori disszertációját növénynemesítés témában, 28 évesen.
Posztdoktori szakát a Michigan State University-n végezte öt hónapig, és több rövidebb szaka volt Ausztriában, Magyarországon, Olaszországban, Macedóniában, Horvátországban, Romániában és Hollandiában.
Eddig két technológiai projektben vett részt a Szerb Köztársaság Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlesztési Minisztériumában, három a Tartományi Sport- és Ifjúsági Titkárság és Felsőoktatási és Tudományos Kutatási Titkárság projektjében, egy COST akcióban és egy Horizont2020 projektben. projekt. A tekintélyes L'Oreal UNESCO Nők a Tudományért Díja mellett 2018-ban a „Mozgás a tudományért” és a „Dr. Zoran Djindjic a fiatal tudósért és kutatóért” díj nyertese. 2018-tól a Gyümölcstermesztési, Szőlészeti, Kertészeti és Tájépítészeti Intézet igazgatója. Tagja a Szerbiai Tudományos Gyümölcs Társaságnak.
Házas, kétgyermekes édesanya, akivel szeret kártyázni, monopóliumot játszani, hajókat süllyeszteni, szünetekben pedig mézeskalácsot vagy dekupázst sütni, díszíteni számtalan humanitárius akcióhoz, bazárhoz.
A természet és a Föld szerelmese, mert a kertészet nem csak foglalkozás, hanem stílus és életfilozófia. Egy örök álmodozó, aki hisz abban, hogy a 21. század városai zöldek lesznek, a város közepén lévő zöld pedig ehető lesz.
Tudományos terület: Kertészet és tájépítészet
Témák:
1. Városi mezőgazdaság;
2. Kertészeti növények nemesítése;
3. Invazív és allergén fajok kiirtása helyett alkalmazása.
Dr. Snezana Papović
Természettudományi Kar, Kémiai, Biokémiai és Környezetvédelmi Tanszék
Snežana Papović Újvidéken született, ahol a "Kosta Trifković" általános iskolát és a "Svetozar Marković" középiskolát végzett kitűnő eredménnyel. Kémiai alaptanulmányait a PMF-UNS általános kémia szakán végezte 2012-ben, majd beiratkozott kémia doktori képzésre ugyanezen a karon.
Egyetemi tanulmányai alatt az Oktatási Minisztérium és a Fiatal Tehetségek Alapja ösztöndíjasa volt. Emellett 2012-ben a Szerbiai Kémiai Társaság Különdíjban részesítette tanulmányai során elért kivételes sikereiért. Az Újvidéki Egyetemen (2009-2013) 4 díjat nyert az alap- és akadémiai mesterképzés során elért kiemelkedő sikerekért. Doktori tanulmányai alatt, 2014-2016 között a Szerb Köztársaság Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlesztési Minisztériumának ösztöndíjasa volt.
Doktori tanulmányai alatt 2015-ben három hónapot töltött a Ljubljanai Egyetemen a COST "Exchange on Ionic Liquids" elnevezésű akció ösztöndíjasaként.
Első díjat nyert az 51. SHD Konferencián a legjobban bemutatott poszterért, az IUPAC Plakát-díj okleveléért.
2013 februárja óta az Újvidéki Orvostudományi Kar Kémia, Biokémia és Környezetvédelmi Tanszék Analitikai Kémia Tanszékén tanít.
Snezana a „Dr. Zoran Đinđić fiatal tudósért és kutatóért” díj nyertese 2019-ben.
Tudományos terület: Analitikai és fizikai kémia.
Témák:
1. Mit tenne egy vegyész, hogy megakadályozza a mobiltelefon akkumulátorok túlmelegedését?
2. Kihívások a lítium-ion akkumulátorok elektromos autókban történő használatakor,
3. Pontosan mi van az általunk mindennap használt kozmetikai termékekben?
Dr. Jovana Nikolov
Természettudományi Kar, Fizikai Tanszék
Jovana Nikolov az újvidéki PMF Nukleáris Fizikai Tanszékének docense. Fiatal kora óta nem hagyta el kutatói kedvét, középiskolás korában Petnicán vett részt egy fizika szemináriumon, amiből leírhatatlan szerelem lett e tudomány iránt. Doktori disszertációját az ISOLDE együttműködés keretében készítette a CERN-ben. Továbbra is részt vesz az atommag szerkezetének vizsgálatával foglalkozó kísérletekben. Sokkal többet foglalkozik alkalmazott magfizikával, a természetes radioaktivitás mérésével, valamint a különböző radionuklidok kimutatására szolgáló új módszerek és technikák kidolgozásával. Különös szenvedélye a nukleáris kriminalisztika, az elmúlt években ideje jelentős részét ennek a területnek a hazánkban történő fejlesztésére fordítja. Szeret utazni és új embereket megismerni, ami lehetővé tette számára, hogy több nemzetközi projektben is részt vegyen. Két fiúgyermek édesanyja, akikkel szívesebben tölti szabadidejét. Jovana a "Dr. Zoran Đinđić-díj fiatal tudósoknak és kutatóknak" 2013-as nyertese.
Tudományos terület: Fizika, magfizika.
Témák:
1. Radioaktivitás és ionizáló sugárzás;
2. Nukleáris kriminalisztika;
3. A fizikusok és a fizika szerepe az orvostudományban
Dr. Jelena Aleksić
Természettudományi Kar Matematika és Informatika Tanszék
Jelena Aleksic, az újvidéki Bölcsészettudományi Kar egyetemi tanára, 1979-ben született, matematikai elemzéssel, különösen a mértékelmélet és a funkcionális elemzés eszközeivel foglalkozik parciális differenciálegyenletekben. 2006-ban szerzett mesterdiplomát a természetvédelmi törvények eltérő és általános megoldásainak egyenértékűsége témakörben, doktori címének tárgya a természetvédelmi törvények heterogén környezetben 2009-ben, valamint a L'Oréal-UNESCO ösztöndíjban részesült fiatal tudósok számára. A hibák mérése és a hullámfront című projekt 2015-ben.
Tudományos terület: Matematika.
Témák: Milyen munkákat végeznek a matematikusok az iparban, a közgazdaságtanban és az olimpiai játékokon, és pontosan mit csinálnak ott?