A Szerb Köztársaság kormánya 2019-ben fogadta el a mesterséges intelligencia fejlesztésének stratégiáját a Szerb Köztársaságban a 2020-tól 2025-ig tartó időszakra, és akkor a világ 26 országának egyike volt, és az első ország. Délkelet-Európában, hogy megkezdje fejlesztésének stratégiai megközelítését. E stratégia alkalmazásának végeredménye a gazdasági növekedésben, a versenyképesebb gazdaság megteremtésében, a tudományos és szakmai személyzet fejlesztésében, valamint a jövő munkahelyeihez szükséges készségek fejlesztésében kell, hogy megjelenjen, mert a A McKinsey Global Institute előrejelzései szerint 2030-ra körülbelül 701 TP3T vállalat alkalmaz majd legalább egy mesterséges intelligencia technikát. A kitűzött célok elérése érdekében az egyik következtetés az, hogy a tudományos kutatóintézetek támogatásának jelentősebbnek kell lennie, de lehetővé kell tenni a tudományba irányuló beruházások versenyképessé tételét is. Az elfogadott stratégia alapján 2019-ben a Szerb Köztársaság Tudományos Alapja pályázatot írt ki a Mesterséges Intelligencia Területi Projektek Fejlesztési Programjában való részvételre.
Az említett Programon belül támogatott 12 projekt egyike, a Belgrádi Egyetem Gépészmérnöki Karának első projektje a MISSION4.0 (Deep Machine Learning and Swarm Intelligence Based Optimization Algorithms for Control and Scheduling of Cyber- Fizikai rendszerek az iparban 4.0), amelynek vezetője Dr. Zoran Miljković professzor. Az említett stratégia szerint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő hatása a munkatermelékenység javulásában 40%-ig, az „okos gépek” fejlesztésében fog megjelenni olyan rendszerek formájában, amelyek képesek lesznek önállóan tanulni és döntéseket hozni. , végül pedig az innovációk terjedése a gazdaság különböző ágazataiban. A fentiek azt jelzik, hogy a mesterséges intelligencia kulcsfontosságú tényező az Ipar 4.0 továbbfejlesztésében, éppen az egyértelmű multidiszciplinaritása miatt. Az Ipar 4.0 koncepciója, bár Németországból származik, még mindig nem fedte le teljesen a kognitív robotokkal kapcsolatos szegmenst a belső anyagszállításban. Ebben a tekintetben a MISSION4.0 projekt multidiszciplináris projektként készült, amely magában foglalja a technológiai folyamatok dinamikus körülmények között történő integrált tervezése és ütemezése során végzett optimalizálást a technológiai rendszerek termelékenységének javítása érdekében; majd mobil robotok intelligens vezérlése sztereó gépi látás alapján, ami az "okos gépek" kategóriájába tartozik; és mély gépi tanulás az Ipar 4.0 kiberfizikai rendszerein belüli biztonságos kommunikáció (kiberbiztonság) elérése érdekében. Mivel az egyik aktuális téma, amikor a mesterséges intelligencia szóba kerül, annak munkaerő-piaci hatásaihoz kapcsolódik, ezért a projektjavaslat kutatást is tartalmazott a technológia megvalósításának etikai elveiről.
A javasolt multidiszciplináris megközelítés igazolása az Ipari Robotika és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumában kifejlesztett saját fejlesztésű mobil robotrendszereken, a RAICO (Robot with Artificial Intelligence based COgnition) és a DOMINO (Mély tanuláson alapuló Omnidirectional Mobile robot intelligens vezérléssel) segítségével történik. Termelésmérnöki Tanszék, Gépészmérnöki Kar, Belgrádi Egyetem.