Online tribina – Kuda (može da) ide ovaj svet

U vremenu u kome živimo svedoci smo globalnog povećanja srednje godišnje temperature vazduha, zagrevanja okeana, topljenja leda u polarnim kapama i glečerima i podizanja nivoa mora. Sve ovo dovodi do promene kiselosti okeana, sve veće učestalosti ekstremnih klimatskih događaja (jaki vetrovi, obilne padavine, suše), šumskih požara i gubitka biodiverziteta.

O klimatskim promenama na globalnom nivou, ali i o tome kakve su prognoze za Srbiju govorićemo sa učesnicima tribine, a posebna pažnja biće posvećena merama koje se mogu preduzeti da se njihovi negativni efekti ublaže. Klimatske promene nisu apstraktan fenomen, već deo naše svakodnevnice i neophodno je da im se na odgovarajući način prilagodimo.

Na koji način se poljoprivredna proizvodnja prilagođava klimatskim promenama? Da li pametni gradovi mogu biti pokretači pozitivnih promena? Koji tipovi ekosistema su najugroženiji klimatskim promenama i šta možemo uraditi da ih sačuvamo? Koji su to sve alternativni izvori energije i kako izvršiti energetsku tranziciju u cilju značajnog smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte? Šta su to prirodom inspirisana rešenja i gde se sve mogu primeniti? Da li promene u načinu ishrane mogu dovesti do smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte? Ovo su samo neka od pitanja o kojima ćemo razgovarati, a naši sagovornici vrlo rado će odgovoriti i na sva vaša pitanja i nedoumice u vezi klimatskih promena.

Učesnici tribine :

Vladimir Đurđević

vanredni profesor na grupi za meteorologiju Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Mirjam Vujadinović Mandić

docent za užu naučnu oblast Meteorologija na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu

Duška Dimović 

WWF Adria-Serbia

Moderator razgovora:
Tomica Mišljenović
asistent Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Snimak tribine možete pogledati ovde