Umetnička dela nude nam uživanje u jedinstvenim proizvodima ljudskog duha i kreativnosti, ali kao i sve materijalno na ovom svetu – i ona su podložna propadanju. Za njihovo očuvanje zaduženi su stručnjaci – konzervatori i restauratori, a u velikoj meri pomažu im hemičari svojim razumevanjem sastava materije i njene interakcije sa okolinom.
Veza hemije i umetnosti posebno je uočljiva u postupcima čišćenja umetničkih slika, gde hemija pomaže da se tokom ovog postupka ne oštete, a da taj rad bude bezbedan jednako za konzervatore i prirodu koja nas okružuje. Tradicionalne metode čišćenja umetničkih dela zasnivale su se na korišćenju komercijalnih organskih rastvarača koji su najčešće isparljivi i toksični. U novije vreme sve više se pribegava primeni Zelene hemije u praksi, što podrazumeva upotrebu bezbednih (ali moćnih!) rastvarača.
U toku radionice biće pokazano na koji način se u čišćenju umetničkih slika može koristiti voda, kako se promenom pH vrednosti vodenih rastvora i dodavanjem helata i liganada u vodu njena svojstva menjaju i kontrolišu. Posetioci će imati priliku da čuju koje su prednosti čišćenja „zelenim” rastvaračima u odnosu na komercijalne i štetne organske rastvarače. Imaće jedinstvenu priliku da samostalno pristupe čišćenju veoma starih i vrednih umetničkih dala.
Realizatori aktivnosti:
dr Sanja Belić, dr Aleksandar Đorđević, Željka Despotović, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Akademija umetnosti, Univerzitet u Novom Sadu, Galerija Matice srpske Novi Sad.
Saradnici: Sanja Belić, Aleksandar Đorđević, Željka Despotović